dnes je 1.1.2025

Input:

10/1996 Z.z., Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o kontrole v štátnej správe, v znení účinnom k 1.1.2020

10/1996 Z.z.
ZÁKON
NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKY
zo 14. decembra 1995
o kontrole v štátnej správe
V znení:
Predpis č.
K dátumu
Poznámka
502/2001 Z. z.
1. 1. 2002
mení § 2,§ 7,§ 9
461/2002 Z. z.
1. 9. 2002
mení § 2,dopĺňa nový § 2a
164/2008 Z. z.
1. 6. 2008
mení a dopĺňa 17 novelizačných bodov
275/2009 Z. z.
1. 9. 2009
mení § 16
373/2019 Z.z.
1. 1. 2020
mení a dopĺňa 37 novelizačných bodov
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:
PRVÁ ČASŤ
ORGÁNY KONTROLY V ŠTÁTNEJ SPRÁVE
§ 1
(1) Kontrolu plnenia úloh štátnej správy a úloh súvisiacich s výkonom štátnej správy vykonávajú
a) Úrad vlády Slovenskej republiky (ďalej len „úrad vlády”),
b) iné orgány štátnej správy podľa § 6.
(2) Orgány uvedené v odseku l sú orgány kontroly podľa tohto zákona. Orgány kontroly vykonávajú vonkajšiu kontrolu v rozsahu svojej pôsobnosti vymedzenej osobitnými predpismi1) a vnútornú kontrolu ako súčasť plnenia svojich úloh v príslušnom odvetví štátnej správy.
Úrad vlády
§ 2
(1) Úrad vlády vykonáva kontrolu
a) plnenia úloh súvisiacich s výkonom štátnej správy a ďalších úloh u subjektov podľa § 3 písm.a), b) a d),
b) plnenia úloh z uznesení vlády,
c) efektívnosti štátnej správy,
d) vybavovania petícií 2) a sťažností. 3)
(2) Úrad vlády na základe rozhodnutia vlády Slovenskej republiky alebo predsedu vlády Slovenskej republiky vykonáva podľa tohto zákona kontrolu využívania a efektívnosti prostriedkov štátneho rozpočtu.
(3) Úrad vlády v rozsahu svojej pôsobnosti vymedzenej osobitnými predpismi3a) vykonáva podľa tohto zákona kontrolu na účely ochrany finančných záujmov Európskej únie vrátane kontroly procesu poskytovania a využívania finančných prostriedkov Európskej únie.
(4) Úrad vlády plní úlohy súvisiace s ochranou finančných záujmov Európskej únie a spolupracuje s Európskym úradom pre boj proti podvodom.1a) Pri plnení týchto úloh spolupracuje s orgánmi štátnej správy, ako aj s osobami, ktorým boli poskytnuté verejné prostriedky vrátane prostriedkov Európskej únie. Tieto subjekty sú úradu vlády povinné poskytovať súčinnosť.
(5) V rámci kontroly plnenia úloh podľa odseku 1 písm. a) a b) úrad vlády nie je oprávnený meniť alebo zrušiť rozhodnutia orgánov uvedených v § 3 a 6, ako aj rozhodnutia súdov, orgánov činných v trestnom konaní a prokuratúry.
(6) Úrad vlády je pri plnení úloh podľa odseku 4 oprávnený písomne požiadať príslušný útvar Policajného zboru o poskytnutie ochrany zamestnancom úradu vlády alebo zamestnancom orgánov Európskej únie a nimi povereným osobám pri kontrolách alebo inšpekciách na mieste vykonávaných podľa osobitných predpisov,3b) ak existuje dôvodná obava, že môže dôjsť k ohrozeniu ich života alebo zdravia; písomná forma žiadosti nie je potrebná, ak vec neznesie odklad.
(7) Pri spolupráci s Európskym úradom pre boj proti podvodom podľa odseku 4 je úrad vlády oprávnený vyžiadať si od Policajného zboru, orgánov činných v trestnom konaní a súdov informácie z trestného konania a tie použiť na tento účel. Tým nie sú dotknuté ustanovenia osobitných predpisov.3c) Orgány činné v trestnom konaní a súdy sú oprávnené neposkytnúť tie informácie, ktorých poskytnutím by mohol byť zmarený účel trestného konania.
§ 2a
(1) Efektívnosť štátnej správy predstavuje plnenie úloh súvisiacich s výkonom štátnej správy na požadovanej úrovni, rozsahu a kvalite, vo vzťahu k disponibilným zdrojom prostriedkov štátneho rozpočtu vyčleneným na plnenie týchto úloh, k materiálnym zdrojom a
Najnovšie články
viac článkov